PYTANIA I ODPOWIEDZI
SM II: https://www.sm2.sezamsm.pl/,
SUSC: https://www.zgloszeniasusc.sezamsm.pl/
Są to linki do formularzy online, gdzie osoba która chce wziąć udział w projekcie, może zapisać się sama. Po wypełnieniu formularza dane osoby która się zgłosiła pojawiają się w naszym systemie do weryfikacji. W przypadku projektu SUSC, aby dokończyć poprawnie zapis, potrzebujemy jeszcze ważnego orzeczenia o niepełnosprawności oraz diagnozy choroby neurologicznej z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego na tle demielinizacji zapalnej (może to być wypis ze szpitala na którym widnieje rozpoznanie choroby). Po dosłaniu ważnych dokumentów na naszego maila: biuro@sezamsm.pl następuje wpisanie takiej osoby do systemu i umówienie jej na pierwszą wizytę do Neurologa.
W projekcie SM II, rejestracja przebiega w podobny sposób z tą różnicą że po wysłaniu zgłoszenia, osoba musi pojawić się w siedzibie naszego stowarzyszenia aby spotkać się z Koordynatorem Projektu z którym przeprowadza wstępną konsultację. Do zapisania się do projektu potrzebna jest diagnoza choroby neurologicznej. Jeżeli osoba posiada orzeczenie o niepełnosprawności powinna je dołączyć do dokumentów.
Aktualnie prowadzimy dwa Projekty w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego:
a) SUSC (Skoordynowane Usługi w Subregionie Centralnym) - Projekt skierowany do 120 osób
z niepełnosprawnościami z ograniczonym zasięgiem terytorialnym do gmin wchodzących
w skład Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego. Jest skierowany do osób
z chorobami neurologicznymi z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego na tle demielinizacji zapalnej. Oferuje usługi społeczne i zdrowotne świadczone
w sposób skoordynowany, dostosowany do indywidualnych potrzeb, w formie usług niedostępnych, bądź trudno dostępnych w NFZ, do których zalicza się diagnostykę, specjalistyczne konsultacje lekarskie, terapie i rehabilitację, zapewnienie miejsc pobytu dziennego. Realizowany w partnerstwie z POZ Osada w Tarnowskich Górach. Termin realizacji projektu: 01.05.2020 – 30.04.2022
b) SM II (Sami Możemy II) - Projekt stanowi kontynuację projektu Sami Możemy-Kompleksowy Programu Integracji Chorych na SM i ich rodzin, poszerzoną o uczestników z innymi chorobami neurologicznymi i działania, których potrzeba wyniknęła z ewaluacji I edycji. Nacelowany na wzmocnienie integracji i zapobieganie wykluczeniu społecznemu 180 osób, w tym 124 kobiet, poprzez model wsparcia chorych oparty na wielotorowym działaniu pozwalającym na trwałą aktywizację społeczno-zawodową. Program daje wsparcie nie tylko osobom dotkniętym nieuleczalną chorobą, ale całym rodzinom zagrożonym wykluczeniem z powodu choroby najbliższych. Realizowany w partnerstwie z Miastem Zabrze projekt pozwala na zapewnienie aktywnej integracji nie tylko w zakresie edukacyjno-zawodowym, ale również, albo przede wszystkim zdrowotnym, w tym psychologicznym, i społeczno-kulturalnym.
6. Jaki teren obejmują Wasze projekty?
a) Projekt SUSC, obejmuje swoim obszarem teren Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego z wyłączeniem Rybnika i okolic, Bielsko-Białej i okolic, oraz Częstochowy i okolic. Więcej informacji dotyczących gmin kwalifikujących się do projektu znajdą Państwo pod poniższym linkiem:
http://rops-katowice.pl/dopobrania/2015.11.10-3ke.pdf
b) Projekt SM II, obejmuje swoim obszarem całe terytorium Województwa Śląskiego.
7. Jakich dokumentów potrzebuję aby zapisać się do Waszych projektów?
W obu projektach do zapisania się do nich potrzebne jest ważne orzeczenie
o niepełnosprawności. W przypadku projektu SM II dodatkowo wymagamy diagnozę choroby neurologicznej (np. wypis ze szpitala), w projekcie SUSC jest wymagana diagnoza choroby neurologicznej z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego na tle demielinizacji zapalnej.
8. Jakie schorzenia kwalifikują mnie do zapisania się do Waszych projektów?
Do projektu SUSC kwalifikują się osoby z chorobami neurologicznymi z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego na tle demielinizacji zapalnej. Dotyczy to głównie osób chorych na Stwardnienie Rozsiane. Do projektu SM II kwalifikują się osoby borykające się z chorobami neurologicznymi oraz osoby z otoczenia osób chorych.
9. Jak mogę wypożyczyć sprzęt z Waszej wypożyczalni?
Zasoby wypożyczalni są dostępne na stronie internetowej www.sezamsm.pl zakładka wypożyczalnia. Zamówienia sprzętu można dokonać osobiście, telefonicznie lub drogą e-mail.
Z uczestnikiem zostanie zawarta Umowa użyczenia zamówionego sprzętu w siedzibie
Wypożyczalni. Umowa określi termin zwrotu, wartość wypożyczanego sprzętu, wysokość pobieranej kaucji, odpowiedzialność za uszkodzenia i sposób zabezpieczenia roszczeń.
Wypożyczający sprzęt jest zobowiązany wpłacić gotówką kaucję zwrotną w wysokości 30 zł. Sprzęt może być wypożyczony maksymalnie na okres 6 miesięcy, transport wypożyczonego sprzętu we własnym zakresie.
10. Jak działa i kogo obejmuje Wasz „Dzienny pobyt”?
Dzienny Dom Pomocy jest miejscem wspólnego spędzania czasu dla osób które z powodu choroby czy wieku potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Naszym celem jest zorganizowanie czasu i niezbędnego, dostosowanego do indywidualnych potrzeb wsparcia uczestnikom.
Podczas pobytu oferujemy:
- warsztaty (plastyczne, terapii zajęciowej itp.)
- spędzanie czasu w miłym towarzystwie
- gry i zajęcia ćwiczące pamięć
- śniadania i obiady
- rehabilitacja grupowa
Godziny funkcjonowania DDP to 7:30 - 15:00. Oprócz wykwalifikowanych opiekunów/asystentów korzystamy z usług pielęgniarskich. Dzienny koszt pobytu to 20 zł
11. Jak można uzyskać wsparcie transportowe w Waszych projektach?
Do wsparcia transportowego kwalifikują się osoby, które legitymują się znacznym stopniem niepełnosprawności (były I Stopień Niepełnosprawności) i brakiem wsparcia ze strony rodziny.
12. Jakie wsparcie przysługuje mi w danym projekcie?
W obu projektach mamy szeroki wachlarz wsparcia dla naszych uczestników. W SUSC są to głównie wizyty u lekarzy specjalistów i badania diagnostyczne (wsparcie zdrowotne). W SM II to głównie wsparcie edukacyjno-zawodowe (kursy, szkolenia, staże itp.). Dodatkowo uczestnicy korzystają ze wsparcia społecznego oraz zdrowotnego. W każdym z projektów o przyznaniu wsparcia decyduje koordynator projektu.
MISJA STOWARZYSZENIA
Misją SEZAMu jest poprawa jakości życia osób ze stwardnieniem rozsianym, zapewnienie im zgodnego ze standardami medycznymi dostępu do leczenia i rehabilitacji, tak aby mogli prowadzić godne życie.
Najbliższe spotkania
-
Spotkanie
-
Spotkanie
-
Spotkanie
-
Spotkanie opłatkowe