DRENAŻ LIMFATYCZNY A APARAT DO KOMPRESJI PNEUMATYCZNEJ


U zdrowego człowieka znaczna część limfy doprowadzonej do węzłów chłonnych ulega wchłanianiu przez naczynia krwionośne.. Zaburzenie odpowiedniego odpływu chłonki wiąże się z tym, że zbyt duża ilość substancji obciążających układ limfatyczny w przestrzeni międzykomórkowej przewyższa możliwości tego układu do przetransportowania ich do krwiobiegu. Za przyczynę obrzęku limfatycznego można zatem uznać gromadzenie się nadmiaru chłonki w przestrzeni śródmiąższowej szybciej niż tempo odprowadzania obrzęku przez układ limfatyczny. Obrzęk może być pierwotny- poprzez wrodzone zaburzenie układu limfatycznego; lub wtórny- spowodowany kontuzją, niewydolnością żylną, po usunięciu węzłów w skutek choroby nowotworowej oraz powstały w wyniku zakażenia wirusowego, grzybiczego lub bakteryjnego.
 
Drenaż limfatyczny oddziałuje na układ chłonny poprawiając jego motorykę oraz redukując obrzęki. Masaż ten może być wykonany ręcznie przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę albo za pomocą aparatów do kompresji pneumatycznej.
Dzięki funduszom pozyskanym w projekcie „Wytchnienie i Rehabilitacja” mogliśmy zakupić sprzęt do drenażu limfatycznego „ Power Q8120 ”. W związku z tym możemy codziennie wspomagać uczestników projektu w walce z problemami związanymi z układem limfatycznym.
Drenaż limfatyczny ręczny to szereg powolnych ruchów okrężnych, obrotowych, pompujących i czerpiących o sile dostosowanej do okolicy ciała i stanu naszego pacjenta. Aparaty do drenażu pneumatycznego posiada specjalne mankiety podzielone na komory. To właśnie w nich umieszcza się obrzękniętą kończynę. Dzięki wtłaczaniu powietrza w kolejne sektory, wytwarza podciśnienie stymulujące układ limfatyczny do pracy.
Drenaż składa się z dwóch faz:
• fazy przesuwania – przemieszczenia się płynu w kierunku proksymalnych węzłów chłonnych
• fazy odprężenia - poprzez biernie utrzymywany kontakt z tkanką, następuje ponowne napełnienie się naczyń limfatycznych.
Celem drenażu jest:
• przywrócenie prawidłowego drenażu tkankowego
• regeneracja uszkodzonego układu limfatycznego.
Drenaż limfatyczny zwiększa objętość czasową limfy, a tym samym przyspiesza transport limfocytów wytworzonych w węzłach chłonnych.
Wskazania do zabiegu drenażu limfatycznego:
• Obrzęki różnego pochodzenia
• Regeneracja powysiłkowa
• Likwidacja uczucia ciężkich nóg

MISJA STOWARZYSZENIA

Misją SEZAMu jest poprawa jakości życia osób ze stwardnieniem rozsianym, zapewnienie im zgodnego ze standardami medycznymi dostępu do leczenia i rehabilitacji, tak aby mogli prowadzić godne życie.

Najbliższe spotkania

  • Spotkanie

    27.04.2024 godz. 15:00
    Ośrodek PATION
    Jana Śliwki 12, Gliwice
  • Spotkanie

    25.05.2024 godz. 15:00
    Ośrodek PATION
    Jana Śliwki 12, Gliwice
  • Spotkanie

    22.06.2024 godz. 15:00
    Ośrodek PATION
    Jana Śliwki 12, Gliwice
Przekaż 1% naszej organizacji
Rozlicz PIT Online
Pobierz program PIT