Świadome oddychanie – dlaczego oddech jest ważny

Poprzez świadomy oddech możemy zmienić swój nastrój i przełączyć się na regenerację organizmu. To właśnie oddech ma ogromne znaczenie w profilaktyce i leczeniu stresu.
W procesie oddychania kluczową rolę pełni przepona. Przepona to główny mięsień wdechowy, oddziela jamę brzuszną od klatki piersiowej. Wyróżnia się trzy główne tory oddechowe: piersiowy, dolnożebrowy i brzuszny. Prawidłowym, a zarazem najbardziej korzystnym torem oddechowym jest tor dolnożebrowy, który w równym stopniu angażuje klatkę piersiową oraz tłocznie brzuszną, zapewniając równocześnie odpowiednio dużą powierzchnię pracy dla przepony. Dobra i optymalna praca przepony warunkuje prawidłowy oddech oraz stabilizację tułowia. Oddech torem dolnożebrowym może wydawać się trudny do wykonania. Żeby pomóc nauczyć się tego rodzaju oddychania pomocnym ćwiczeniem może być ułożenie jednej ręki na wysokości mostka a drugiej na brzuchu. Zadaniem będzie wziąć oddech w taki sposób aby w równym stopniu brzuch i klatka piersiowa uniosły się jednocześnie. Naukę tego rodzaju oddychania możemy dodatkowo ułatwić kładąc rękę w okolicy dolnych żeber.


Pamiętać należy o tym, aby po zakończeniu ćwiczeń wykonywanych w pozycji leżącej wstawać powoli, aby nie stracić równowagi. Jeśli mamy jakiekolwiek problemy zdrowotne warto przed ćwiczeniami skonsultować się najpierw z lekarzem lub fizjoterapeutą.


Nauka prawidłowego oddechu prowadzona jest podczas zajęć rehabilitacyjnych. W trakcie wizyty fizjoterapeuta prowadzi instruktaż i czuwa nad prawidłowym wykonywaniem owych ćwiczeń.
Dzięki codziennemu i przede wszystkim świadomemu praktykowaniu ćwiczeń poprawimy jakość swojego oddechu. Dodatkowo nauczymy się świadomie go wykorzystywać w sytuacjach, które są dla nas trudne lub stresujące. Rozwijamy w sobie umiejętność wpływania na swoje emocje i nastrój poprzez świadomy oddech.


W ostatnim czasie ćwiczenia oddechowe zyskały na swojej wartości przez sytuację związaną z powikłaniami oddechowymi jakie występują po COVID-19. Wykazano, że ćwiczenia te zmniejszają negatywny wpływ długotrwałego, siedzącego trybu życia i braku aktywności w okresie hospitalizacji na sprawność fizyczną. To właśnie rehabilitacja oddechowa zwiększa wydolność wysiłkową i jakość życia związaną ze zdrowiem. Aby ozdrowieńcy mogli wrócić do swojego normalnego życia, pracy, i aktywności, potrzebują wsparcia, m.in. właśnie fizjoterapii układu oddechowego.

Dbajmy o siebie :)

 

Oddech 1.jpg (220 KB)

Pation już otwarty!

Mamy nadzieję że odpoczęliście i zregenerowaliście siły na kolejne wizyty w Sezamie/Pationie.
 
My już zwarci i gotowi do dalszego działania - czekamy na Was :)
 
05.05_1.jpg (329 KB)
 
05.05_4.jpg (356 KB)
 
05.05_2.jpg (293 KB)
 
05.05_3.jpg (222 KB)
 
 

Archiwum

2021
2020
2019
2018
2017
Przekaż 1% naszej organizacji
Rozlicz PIT Online
Pobierz program PIT

Najbliższe spotkania

Przydatne linki